Dzisiaj385
Wczoraj150
Wszystkie587452

Start Oferta Choroby dziąseł

CHOROBY PRZYZĘBIA I BŁON ŚLUZOWYCH

Na zapalenie dziąseł cierpi aż połowa Polaków. Nie jest to schorzenie niewinne, prowadzi bowiem do paradontozy, drugiej po próchnicy przyczyny utraty zębów.

 

Zadbaj o dziąsła, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby. Co powinno Cię zaniepokoić  -  jeśli dziąsła są zaczerwienione, krwawią podczas szczotkowania i gdy zęby się ruszają. To może być parodontoza - częsta choroba dziąseł.

Pierwszym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest krwawienie. Najczęściej okazuje się, że to stan zapalny, który może z czasem  rozszerzać się na kość stanowiącą podporę zębów.

Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Jeżeli nie jest ona usuwana podczas czyszczenia zębów i z  przestrzeni między nimi, może się nawarstwiać, a bakterie będą stopniowo niszczyły nie tylko dziąsła i zęby, ale w końcu też kość żuchwy i szczęki. Następstwem tego niszczycielskiego procesu może być rozchwianie lub nawet konieczność usunięcia zdrowych zębów. Taki finał najczęściej (w 90% przypadków) jest skutkiem zaniedbań w codziennej higienie.
Choć zapalenie dziąseł najczęściej wywołują bakterie (znacznie rzadziej wirusy), są też inne przyczyny tego schorzenia. Może być ono powikłaniem białaczki, następstwem alergii, dużych niedoborów witaminy C, palenia tytoniu, picia alkoholu, przyjmowania niektórych leków (przeciwpadaczkowe, cytostatyki) lub zmian hormonalnych podczas ciąży. U starszych osób może być spowodowane źle dopasowaną protezą.

 

Choroby dziąseł i przyzębia

Prawidłowe dziąsło powinno być bladoróżowe. Dziąsło powinno sięgać do szyjki zęba, nie odsłaniając cementu korzeniowego, który pokrywa korzeń zęba. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia a w konsekwencji nawet do utraty zębów. Dlatego nie należy lekceważyć takich objawów jak:

  1. krwawienie dziąseł przy myciu zębów
  2. czerwone, opuchnięte dziąsła
  3. nieprzyjemny oddech lub smak w ustach
  4. ruchomość zębów
  5. odsłonięte szyjki zębów


Fazy rozwoju chorób przyzębia:

1. Zapalenie dziąseł - jest to pierwszy etap choroby przyzębia, jeszcze odwracalny. Objawem jest czerwone, rozpulchnione dziąsło, krwawiące przy myciu zębów. Na zębach widoczna jest płytka nazębna, świadcząca o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Leczenie polega na profesjonalnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu oraz na nauczeniu pacjenta prawidłowego szczotkowania zębów.

2. Choroba przyzębia - ten etap choroby jest już nieodwracalny. Korzenie zębów są odsłonięte, gromadzi się na nich kamień  poddziąsłowy  i następuje utrata kości a dziąsła mogą odsuwać się od zębów. Przez profesjonalne zabiegi higieniczne oraz właściwą higienę jamy ustnej można zatrzymać rozwój choroby.

3. Zaawansowana choroba przyzębia - na tym etapie zarówno kość zębodołu jak i więzadła ozębnej są zniszczone. Nie leczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów.


Najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego uczymy naszych Pacjentów właściwego szczotkowania zębów oraz motywujemy do używania nitki dentystycznej. Zapraszamy również na zabiegi profilaktyczne do naszego gabinetu.

 

Sukces leczenia - zależy zarówno od profesjonalnej pomocy stomatologicznej (skaling ultradźwiękowy , kiretaż kieszeni dziąsłowych) ,ale także w dużej mierze od motywacji pacjenta, dbałości i precyzji w przeprowadzaniu domowych zabiegów higienicznych, częstych wizyt kontrolnych u lekarza dentysty.

 

Bardzo dobre wyniki w leczeniu osiągamy stosując wspomagająco również laseroterapię-klik

W naszym gabinecie  oprócz profesjonalnych zabiegów czyszczących (skaling, polerowanie powierzchni zębów itp.) uzyskacie Państwo fachowe informacje na temat technik szczotkowania, domowych zabiegów higienicznych oraz przyrządów i preparatów leczniczych potrzebnych do ich przeprowadzenia.

 

Ruchome uzupełnienia protetyczne – pokryte osadem, nalotem i kamieniem poddamy ultradźwiękowemu czyszczeniu dzięki czemu będą wyglądały jak nowe.

W przypadku znacznego rozchwiania zębów proponujemy Naszym Pacjentom zabieg szynowania zębów  estetyczną taśmą z włókna szklanego , która stabilizując  rozchwiane zęby ,a  tym samym przeciwdziałając postępom choroby i niweluje  perspektywę ekstrakcji lub samoistnego wyłuszczenia zęba z zębodołu.