Od dawna w stomatologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Używane są codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów obok tradycyjnych metod leczenia. Jest wiele zalet płynących z użycia tych urządzeń. To przede wszystkim lepsza kuracja pacjentów, mniejsza ilość nieprzyjemnych sytuacji połączonych z bólem oraz szybsza regeneracja tkanek.
Diodowy laser biostymulacyjny ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dziąseł oraz błony śluzowej np. aft , opryszczki ,utrudnionego wyrzynania „ ósemek” , odleżyn spowodowanych protezami . Stosuje się go również w leczeniu nadwrażliwości zębów , po urazach zębów oraz po leczeniu kanałowym zębów z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi.
Laseroterapia
Trudno obecnie mówić o nowoczesnej stomatologii i prawidłowo wyposażonym gabinecie stomatologicznym jeśli nie ma w nim urządzeń do laseroterapii.
Najczęściej wykorzystywanymi laserami są urządzenia o małej i średniej mocy działające terapeutycznie. Mechanizm działania promieniowania laserowego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Proces ten, który możemy obserwować nawet do głębokości kilku centymetrów wywołuje korzystne efekty takie jak:
- działanie przeciwbólowe
- działanie przeciwzapalne
- działanie biostymulujące
Zaletą leczenia przy wykorzystaniu promieniowania laserowego jest całkowita bezbolesność terapii , nieinwazyjność oraz krótki czas trwania zabiegów.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA LASERA
Jest bardzo niewiele przeciwwskazań przy stosowaniu laserem, są to zwykle takie same przeciwwskazania jak przy innych terapiach, także farmakologicznych. Lasera nie zaleca się stosować w czasie ciąży oraz w pierwszym dniu miesiączki. Także osoby z bólem głowy i migreną nie powinny decydować się na tego typu terapię. Zabiegi te odradzane są także osobom chorym na astmę, zwłaszcza w okresie zaostrzenia choroby. Zabiegom nie poddaje się także osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków, lub po podaniu silnych środków farmakologicznych np. pacjentom poddanym chemioterapii. Samo stosowanie lasera jest w pełni bezpieczne. Jego właściwości sprawiają, że może być on stosowany w zastępstwie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, zwłaszcza pacjentów z alergią na antybiotyki lub z uszkodzonymi nerkami i wrzodami, dolegliwościami, które wymuszają rozważne leczenie farmakologiczne.
< Prev | Next > |
---|