Dzisiaj11
Wczoraj245
Wszystkie554322

Start Skaling

Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradżwiękowych skalerów stomatologicznych.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać pod i nad dziąsłem i jest przyczyną stanów zapalnych przyzębia. Kamień nazębny tworzy retencję dla płytki bakteryjnej, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów, chorób i zapalenia dziąseł (paradontoza) oraz obniżenia poziomu kości co w efekcie odsłania korzenie zębów.

Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury estetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się osadem. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.

Jak mogę sprawdzić, czy moje zęby są pokryte kamieniem?

W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa.

Jak mogę zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego?

Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga odpowiedniego czyszczenia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki skutecznie usuwającej płytkę nazębną oraz stosowania nici dentystycznej.

Kamień nazębny może usunąć dentysta w procesie tak zwanego skalingu. W naszym gabinecie korzystamy z metody ultradżwiękowej szwajcarskiej firmy EMS. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku,a w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąseł 3-6 razy w roku.