Laseroterapia
Laseroterapia
Od dawna w stomatologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Używane są codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów obok tradycyjnych metod leczenia. Jest wiele zalet płynących z użycia tych urządzeń. To przede wszystkim lepsza kuracja pacjentów, mniejsza ilość nieprzyjemnych sytuacji połączonych z bólem oraz szybsza regeneracja tkanek.
Diodowy laser biostymulacyjny ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dziąseł oraz błony śluzowej np. aft , opryszczki ,utrudnionego wyrzynania „ ósemek” , odleżyn spowodowanych protezami . Stosuje się go również w leczeniu nadwrażliwości zębów , po urazach zębów oraz po leczeniu kanałowym zębów z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi.
Trudno obecnie mówić o nowoczesnej stomatologii i prawidłowo wyposażonym gabinecie stomatologicznym jeśli nie ma w nim urządzeń do laseroterapii.
Najczęściej wykorzystywanymi laserami są urządzenia o małej i średniej mocy działające terapeutycznie. Mechanizm działania promieniowania laserowego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Proces ten, który możemy obserwować nawet do głębokości kilku centymetrów wywołuje korzystne efekty takie jak:
- działanie przeciwbólowe
- działanie przeciwzapalne
- działanie biostymulujące